Glikol jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy alkoholi dwuhydroksylowych. Wyróżnia się kilka rodzajów glikoli różniących się budową chemiczną, ale również zastosowaniem. W przemyśle stosuje się głównie glikol propylenowy oraz glikol etylenowy. Oba rodzaje glikoli używane są w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Glikol propylenowy jest bardziej powszechnym czynnikiem z racji tego, ze glikol etylenowy ma właściwości toksyczne.
Dopuszcza się napełnianie instalacji wykonanych w systemie KAN-therm niżej wymienionymi fabrycznie przygotowanymi mieszaninami niskokrzepliwymi na bazie glikolu propylenowego:
- Boryszew Ergolid EKO produkcji Boryszew S.A. ERG Sochaczew
- Innova-Therm P produkcji Bio-Chem Sp. z o.o.
- Innova-Therm P Alu produkcji Bio-Chem Sp. z o.o.
- ProCOLD Factory ECO produkcji ProCOLD s.c. A. Stasik, M. Szymczak
- Glikor ECO produkcji Stanlab Sp. J.
- GLIKOR EKO produkcji GLIKOL.COM Tadeusz Pytko
- TYFOCOR LS produkcji TYFOROP Chemie GmbH
- GLIKOMAX EKO produkcji EKOMAX Sp. z o.o.
- GLI-THERM EKO produkcji GLI-THERM Sp. z o.o.
pod warunkiem przestrzegania zaleceń producentów mieszanin z uwzględnieniem okresowego badania ich właściwości oraz cyklicznej wymiany.
Maksymalne dopuszczalne stężenie glikolu propylenowego w mieszaninie wynosi:
1. 50% w instalacjach wykonanych w systemie:
d) KAN-therm PP
2. 35% w instalacjach wykonanych w systemie:
Stosowanie w/w mieszanin w instalacjach wykonanych w systemie KAN-therm Copper Gas, KAN-therm Steel Sprinkler, KAN-therm Inox Sprinkler oraz samodzielnie przygotowanych mieszanin (również na bazie koncentratów wymienionych producentów) i solanek we wszystkich instalacjach wykonanych w systemie KAN-therm nie jest objęte gwarancją.
Zastosowanie mieszanin nie ujętych w zestawieniu każdorazowo wymaga uzyskania pozytywnej opinii Działu Technicznego KAN, po przesłaniu poniższych informacji:
• nazwa obiektu/inwestycji,
• system użyty do budowy instalacji,
• przeznaczenie instalacji,
• parametry pracy (ciśnienie, temperatura),
• nazwa handlowa i stężenie mieszaniny przewidzianej do zastosowania,
• pełna karta MSDS płynu,
• raport badania korozyjności płynu (zgodnie z PN-C-40008 lub ASTMD 1384),
• raport z badania pH (zgodnie z PN-C-40007 lub ASTM D1287),
• raport z badania rezerwy alkalicznej płynu (zgodnie z PN-C-40007 lub ASTM D1121).
Chcąc wysłać wniosek do zatwierdzenia, należy wypełnić formularz wniosku na naszej stronie internetowej, który jest dostępny w strefiePro. Aby wejść do strefaPro, przejdź przez proces rejestracji i utwórz swoje konto KAN-therm.
Dołącz Kartę Technologiczną Płynu, a my sprawdzimy możliwości jego zastosowania w systemach KAN-therm.
Powodem tak restrykcyjnego podejścia jest nieakceptowalna jakość płynów instalacyjnych dostępnych na rynku, a także przyspieszona korozja elementów metalowych stosowanych w kontakcie z plynami glikolowymi.
Zastosowanie wysokiej jakości płynów niezamarzających zapewnia zarówno instalatorowi, jak i użytkownikowi satysfakcję z długiej i niezawodnej pracy systemu objętej 10-letnią gwarancją KAN-therm.